+38 (097) 000-00-00, (095) 000-00-00

Виберіть свою мову

    Системи виявлення вогню та диму

    За допомогою датчиків диму або складних систем пожежної сигналізації, які зазвичай встановлюються у великих будинках, пожежу можна виявити на ранній стадії та подати відповідний сигнал тривоги. У приватному секторі професійно встановлених димових сигналізацій вже достатньо, щоб вчасно запобігти великим матеріальним збиткам та травмам людей.

    Системи пожежної сигналізації

    Системи пожежної сигналізації служать виявлення пожежі та повідомлення про неї ранній стадії. Крім того, системи пожежної сигналізації викликають негайну тривогу, наприклад, шляхом автоматичного оповіщення пожежної команди та/або оповіщення людей, що знаходяться в контрольованій зоні, наприклад, звуковим сигналом тривоги.

    Системи пожежної сигналізації складаються з:

    • пожежні сповіщувачі, що реагують на тепло;
    • димові сповіщувачі, що реагують на дим;
    • сигнальні пристрої;
    • панель керування сигналізацією.

    У разі встановлення систем охоронної та пожежної сигналізації слід використовувати окремі системи, щоб можливі сигнали тривоги повідомлялися по-різному.

    Детектори диму

    Серед найважливіших компонентів систем пожежної сигналізації - детектори диму. В основному використовуються невеликі димарі на батарейках, які кріпляться на стелі і зазвичай можуть використовуватися як "автономні пристрої". Це означає, що навіть без інтеграції в мережу сигналізації/систему пожежної сигналізації вони видають звуковий сигнал у разі появи диму, попереджаючи мешканців про шкідливе задимлення внаслідок пожежі.

    Пожежники неодноразово вказують на те, що більшість травм/смертів при пожежах викликані не самим вогнем, а димом, що утворюється (особливо в нічний час). Про ефективність цих пристроїв свідчить значно менша кількість травм та смертей від диму в скандинавських країнах та Великій Британії, де димові пожежні сигналізації є обов'язковою вимогою протягом десятиліть.

    Розташування та підключення до мережі димових пожежних сповіщувачів

    Для оптимального протипожежного захисту димові сигналізації повинні бути встановлені в кількох місцях у будинку, оскільки неможливо передбачити, коли і де виникне пожежа. Як правило, в одноповерхових будинках у кожній вітальні, спальні та дитячій кімнаті, а також у передпокої має бути встановлене по одному димовому сповіщувачу. Якщо в будинку є кілька поверхів, димові пожежні сповіщувачі також повинні бути встановлені в коридорах кожного поверху. Всебічний захист досягається, якщо сповіщувач встановлений у всіх приміщеннях.

    Хоча більшість пожеж у квартирах починається на кухні, димові сигналізації тут не є обов'язковими. При використанні звичайних димових сповіщувачів не можна виключити помилкові спрацьовування. Тут слід встановлювати спеціальні димові пожежні сповіщувачі з двокамерною вимірювальною системою, яка може розрізняти дим та водяну пару.

    Для більш ефективного захисту димові сповіщувачі можна об'єднати в мережу. Якщо тільки один з детекторів виявляє дим, сигнал може бути переданий решті всіх детекторів в будівлі, і сигнал тривоги може бути поданий одночасно. Крім того, радіодимові сповіщувачі можуть бути підключені до інтернет-маршрутизатора через шлюз для створення онлайн-системи, яка, окрім спрацювання сигналізації на місці, також відправляє повідомлення з точними даними про потерпіле приміщення, наприклад, на смартфон.

    Професійне встановлення димових пожежних сповіщувачів рекомендується доручити відповідним спеціалізованим компаніям.

    Оптичні та іонізуючі детектори диму

    Розрізняють два принципи роботи димових сповіщувачів, які випускаються у різних конструкціях – оптичні та іонізуючі детектори диму. Оптичні детектори диму працюють за принципом "видимості" або принципом вимірювання розсіяного світла. У контрольній камері пульсуючий промінь світла потрапляє на фотоелемент, який вимірює інтенсивність світла. Якщо частинки диму проникають усередину, вони послаблюють інтенсивність світлового променя і включається сигнал тривоги. Недоліком цього функціонального принципу є помилкові спрацьовування, які можуть бути викликані курцями, відкритим вогнем, водяною парою тощо. Однак спеціальні детектори для кухонних приміщень, які також є у продажу, можуть розрізняти дим та водяну пару.
    В іонізуючих детекторах диму повітря іонізується спеціальною речовиною, що знаходиться в пристрої, і вимірюється провідність іонізованого повітря. Частинки диму збільшують провідність та викликають сигнал тривоги.

    Інші типи пожежних сповіщувачів

    Існує ряд інших типів пожежних сповіщувачів, включаючи теплові сповіщувачі, що реагують на температурні максимуми, сповіщувачі полум'я, що сигналізують про відкрите полум'я, та димові сповіщувачі, що реагують на токсичні продукти згоряння.