+38 (097) 000-00-00, (095) 000-00-00

Виберіть свою мову

    Електромонтажні роботи в ванній кімнаті або душі

    Небезпека ураження електричним струмом вище у вологих і сирих приміщеннях, ніж в нормальних сухих приміщеннях. Тому до електромонтажу в приміщеннях з ванною або душем пред'являються більш суворі вимоги. Найбільш важливі характеристики в цьому відношенні коротко викладені нижче.

    Кілька стандартів стосуються додаткових вимог до побудови низьковольтних систем для виробничих приміщень, приміщень і систем особливого типу, які повинні дотримуватися в особливих умовах навколишнього середовища, при виняткових впливу навколишнього середовища або робочих умовах. Приміщення з ванною або душем в чинній редакції належать до окремої групи.

    Для розмежування небезпечних зон у ванній були введені три зони захисту. До цих областей захисту відноситься наступне: чим менше число, тим суворіше правила.

    Зона 0 – всередині ванни або душу

    Зона 0 включає внутрішню частину ванни або душового піддону, включаючи край ванни. Це область, яку можна заповнити водою. Тут діють найсуворіші вимоги. Це зона, де ризик є найбільшим, тому тут не повинно бути електромонтажних пристроїв (вимикачі, кнопки, розетки, і т.д.).

    Виняток: постійно підключені пристрої, які харчуються низькою напругою (ланцюга зі змінним струмом 12 В або постійним струмом 30 В) і схвалені виробником для діапазону 0.

    Зона 1 – ванна або душ висотою до 2,25 м

    Зони 1 і 2 простягаються від підлоги до 2,25 м у висоту або до найвищого стаціонарного водостоку (наприклад, насадки для душа). У кожному разі застосовується більш високе значення. Зовнішній край ванни або душового піддону вважається бічній кордоном. Для душових без піддону передбачена тільки зона 1. Для цього встановлено відстань 1,20 м з усіх боків від центру водовипускної отвори.

    Тут не можна встановлювати світильники або розетки. Дозволені постійно підключені, стаціонарні електричні витратні матеріали, які підходять для зони 1 відповідно до інструкцій виробника. Це, наприклад, гідромасажні обладнання, душові насоси, вентиляційне обладнання, електричні рушникосушки і водонагрівачі, а також пристрої, які харчуються низькою напругою (з номінальною напругою 25 В змінного струму або 60 В постійного струму).

    Зона 2 – до 0,6 м навколо ванни або душового піддона

    Зона 2 починається в кінці зони 1 і має ширину 0,60 м, тобто, зона 2 проходить навколо зони 1 на 0,6 м.

    Дозволені всі стаціонарно встановлені пристрої, але не розетки. Винятки – розетки для комунікаційних технологій, які захищені низькою напругою. Незважаючи на низьку напругу, завжди має бути захист від прямого дотику, що означає, наприклад, що в цій зоні не можна використовувати галогенні лампи низької напруги з оголеними проводами.

    Особливі вимоги до всієї ванної кімнати

    Для ванної кімнати діють більш суворі правила, ніж в інших житлових приміщеннях. У ванній все ланцюга повинні бути захищені пристроями захисного відключення з номінальним диференціальним струмом ≤ 30 мА. Винятки з цього правила відносяться до ланцюгів, які служать тільки для харчування стаціонарних водонагрівачів.

    Для захисту від непрямого дотику (захист від короткого замикання) потрібне додаткове локальне зрівнювання потенціалів всіх провідних частин, зокрема, всіх трубопровідних систем, що ведуть до приміщення. Для цього потрібні кабелі з поперечним перерізом не менше 4 мм². Додаткове зрівнювання потенціалів у ванній кімнаті можна не виконувати, якщо є захисне зрівнювання потенціалів через основну шину заземлення системи.

    Кабелі й проведення можна прокладати в таких приміщеннях тільки в тому випадку, якщо вони:

    • для обладнання в області 0, 1 або 2;
    • містять захисний провідник;
    • розміщені на глибині 6 см.

    Допускається прокладка кабелів на чистій підлозі, під чистою підлогою під душовими.