Радіопередача сигналу використовується там, де прокладка кабелів заборонена або вартість їхньої прокладки дуже висока. Зокрема, це будинки, внесені до списку пам'яток архітектури, де неприпустимо врізатися у стіни.
У багатьох існуючих будинках модернізація кабелів часто обходиться дуже дорого. Тут бездротові рішення є очевидним вибором, тим більше, що компоненти зараз дуже дешеві завдяки масовому виробництву. Навіть у нових будівлях, оснащених кабельними системами "розумного будинку", рано чи пізно буде потрібна модернізація, будь то нові функціональні можливості або структурні розширення. Тут існуючі установки можна легко комбінувати та доповнювати радіокомпонентами.
Частотні діапазони
Міжнародна спілка електрозв'язку прийняла правила використання частот і передачі електромагнітного випромінювання. Доступний спектр розділений на ліцензовані та неліцензійні смуги частот. Серед багатьох систем розумного будинку, вже доступних на ринку, більшість використовують радіорежим передачі даних у чотирьох частотних діапазонах, затверджених для цих цілей: 433 МГц, 868 МГц, 2.4 ГГц, 5 ГГц. Ці частотні діапазони, відомі як ISM-діапазони (промислові, наукові та медичні діапазони), можна використовувати без ліцензії або дозволу.
Найнижчий діапазон 433 МГц може легко проникати крізь стіни завдяки своїй великій довжині хвилі і тому добре підходить для застосування в "розумному будинку" на відстані близько 30 метрів. Однак протокол не пропонує жодних механізмів захисту від взаємних перешкод, тому кілька таких додатків у багатоквартирному будинку можуть заважати один одному і, наприклад, викликати несправності в квартирі сусіда.
Частотний діапазон 868 МГц забезпечує значно більш високу стійкість до перешкод при майже такому ж діапазоні, оскільки він розділений на більшу кількість піддіапазонів. Саме тому він використовується більшістю виробників для високоякісних програм "розумного будинку" в Європі.
Оскільки частотний діапазон 868 МГц доступний лише в Європі та південній частині Африки, багато виробників переходять на схвалені в усьому світі частотні діапазони 2,4 ГГц та 5 ГГц. З одного боку, через ці високі частоти можна передавати великі обсяги даних, отже, наприклад, відео можна передавати через WLAN. З іншого боку, через малу довжину хвилі проникнення через стіни і предмети набагато нижче, тому для прийому сигналу по всьому будинку часто доводиться використовувати ретранслятори.
Прикладами радіосистем, що часто використовуються в будівельній та освітлювальній техніці, є Zigbee, Z-Wave, EnOcean, WLAN, Bluetooth, а також численні запатентовані системи радіокерування.