"Розумний будинок" визначається по-різному, в залежності від відправної точки, погляду на нього і інтересів постачальників обладнання.
Технологія, використовувана для автоматизації в будинку, називається "домашня автоматизація". Також часто використовується термін "автоматизація будівель", який також включає в себе всі застосування автоматизації будівель в нежитлових приміщеннях, таких як промислові та офісні будівлі і т.д. Спільним знаменником є те, що технічне обладнання використовується в будівлі. Всіх їх об'єднує те, що технічне обладнання підтримує людей, підвищує комфорт і якість життя. Взаємопов'язані технічні компоненти полегшують життя, побут і роботу, звільняючи мешканців від рутинних завдань і забезпечуючи більш високу безпеку і економію енергії і витрат. Рішення для "розумного будинку" також мають вирішальне значення для реалізації життя, що відповідає віку.
Чіткий огляд утруднений тим, що на практиці всі ці терміни зазвичай не мають різкого відмінності один від одного, а часто використовуються як синоніми. Крім того, численні постачальники виводять на ринок окремі рішення і/або продукти для окремих областей будівельних технологій, які нерідко також називають "розумним будинком". Наприклад, часто це інтелектуальні індивідуальні рішення для управління опаленням, жалюзі або освітленням, які виробники вже позначають девізом "рішення для розумного будинку", хоча вони часто не сумісні один з одним. Різні варіанти використання ускладнюють проведення відмінності між запатентованими індивідуальними рішеннями і реальними "розумними будинками".
На загальну думку, "розумний будинок" повинен мати наскрізну мережеву систему автоматизації і управління для всіх приміщень будівлі. Сюди входять системи автоматизації будівель і комунікації будівель, а також об'єднання електропобутових приладів один з одним і з будівлею, а також послуги і, нарешті, зв'язок з енергетичною системою і власними постачальниками енергії будівлі, такими як фотоелектричні системи або теплові насоси.
Що стосується технологій в будівлі, то "розумний будинок" – це загальний термін для всього технічного обладнання, яке допомагає автоматизувати функції будинку. Всі пов'язані з цим процеси управління і регулювання слідують налаштувань, алгоритмам і граничних значень, бажаним і зазначеним клієнтами, і виконуються в основному автоматично, так що користувачам не потрібно про них турбуватися. Різні професії об'єднані між собою в мережу. Таким чином, розумний будинок пропонує високий рівень комфорту, ефективне використання енергії, інтеграцію регенеративних джерел енергії і, не в останню чергу, високий рівень безпеки.
На даному етапі основна увага приділяється розгляду з точки зору технології будівництва. Для позначення необхідних для цього технологій з'явилися такі терміни: автоматизація будівель, технологія систем будівель, комунікації будівель, в яких докладно описано, що саме входить в технологію електричних будівель і виникає на її основі так званий розумний будинок.
Фахівці в області енергетичних технологій розуміють під "розумним будинком" будівля, яка є частиною так званої "розумної мережі". Розумна мережа – це інтелектуальна мережа, яка включає в себе і з'єднує безліч розумних будинків (і інших компонентів). Це відноситься до будинків, які самі виробляють електроенергію, наприклад, за допомогою фотоелектричних систем, і подають її в мережу, коли це необхідно. Безліч взаємопов'язаних розумних будинків та інших систем можуть утворити віртуальну електростанцію. Об'єднані таким чином в мережу, енергоємні прилади, наприклад, пральні машини, електричні накопичувальні нагрівачі, зарядні пристрої для електромобілів і т.д., можуть також реагувати на сигнали з ринку електроенергії і включатися саме тоді, коли ціни на електроенергію сприятливі, що буває, наприклад, при сильному вітрі і одночасному сонячному світлі. Для обліку, виставлення рахунків і обміну інформацією з мережею необхідні інтелектуальні лічильники ( "розумні лічильники"), які повинні встановлювати постачальники енергії.