+38 (097) 000-00-00, (095) 000-00-00

Виберіть свою мову

    Радіосистеми для додатків "розумного будинку"

    Якщо провідні рішення можуть бути встановлені тільки з великими зусиллями або взагалі неможливі, можна використовувати радіозв'язок. У радіосистеми розрізняють стандартизовані протоколи зв'язку і протоколи зв'язку, специфічні для конкретного виробника. Стандартизовані протоколи можуть використовуватися різними виробниками і тому відкриті для багатьох постачальників. Інший варіант, з іншого боку, може використовуватися тільки одним виробником (або декількома). Зв'язок з компонентами інших постачальників неможлива без додаткових дій, тому виникає залежність від виробника.

    Стандартизовані радіопротоколи, які широко використовуються на сьогодні – Bluetooth, EnOcean, KNX-RF, WLAN, ZigBee і Z-Wave.

    Bluetooth

    Bluetooth використовується для обміну даними на коротких відстанях між пристроями, які з'єднуються один з одним шляхом простого сполучення, наприклад, клавіатура з планшетом. Радіостандарт Bluetooth підходить тільки для коротких відстаней від 0,2 до 10 метрів (проте з Bluetooth 5 вже можливі відстані до 200 метрів). Радіопротокол, що належить Bluetooth – це бездротова персональна мережа (Wireless Personal Area Network). Мікрочіпи Bluetooth, кожен з яких має блок передавача і приймача, часто вже вбудовані в пристрої. Завдяки Bluetooth і WLAN компонентами "розумного будинку" можна зручно управляти за допомогою мобільних пристроїв, таких як планшети або смартфони.

    EnOcean

    Стандарт EnOcean є Енергоавтономний бездротове рішення для інтелектуальних пристроїв. Особливістю і головною перевагою є те, що для передачі сигналів управління не потрібні ні дроти, ні батареї. Передавачі використовують енергію з навколишнього середовища (так званий збір енергії), наприклад, за рахунок п'єзоелектричного ефекту або кінетичної енергії при спрацьовуванні перемикачів, а також від сонячних батарей. Радіостандарт EnOcean працює на частоті 868 МГц і з 2012 року встановлено в якості міжнародного стандарту Міжнародної електротехнічної комісією. Протокол в основному використовується для Енергоавтономний бездротових модулів (передавач, приймач, приймально-передавальні модулі та відповідні перетворювачі енергії) для управління будинком. Чи не вимагають обслуговування, Енергоавтономний рішення особливо підходять для простого і швидкого переоснащення установок з невеликим обсягом даних.

    Взаємозамінний радіостандарт дозволяє легко підключати такі пристрої, як комутатори, датчики або шлюзи різних виробників. Сьогодні ця технологія використовується численними компаніями, об'єднаними в EnOcean Alliance, які виробляють компоненти для автоматизації будівель, освітлення, жалюзі або управління кліматом в приміщеннях. Вони використовують цей протокол для настінних вимикачів, для датчиків диму, руху і температури, для віконних і дверних контактів і багатьох інших додатків.

    KNX-RF

    Стандарт KNX-RF є радіоверсією KNX і доповнює цю систему провідних шин. Це означає, що пристроями розумного будинку, інтегрованими в систему KNX, можна управляти по радіоканалу. Радіостандарт особливо підходить для модернізації, так як не вимагає втручання в конструкцію, але через складну інтеграції та програмування потрібна кваліфікована установка. Для передачі даних використовується частота 868 МГц. Дальність дії залежить від просторових умов і установки, оскільки перешкоди послаблюють поширення електричних хвиль. Наприклад, радіус дії варіюється від близько десяти метрів у вузьких коридорах до близько 30 метрів у великій і високій кімнаті.

    WLAN/WiFi

    Широко використовувана бездротова локальна мережа WLAN (Wireless Local Area Network), часто звана WiFi, в принципі може передавати великі обсяги даних. Цей радіостандарт спочатку не був розроблений і оптимізований для автоматизації будівель або будинків. Однак, оскільки WLAN присутній в більшості будинків і квартир, ця система тепер також використовується для зв'язку в будівельних технологіях і системах освітлення. Обмін даними з компонентами відбувається безпосередньо через маршрутизатори WLAN або підключену бездротову точку доступу.

    ZigBee

    Радіостандарт ZigBee – це стандарт "розумного будинку", який широко використовується в автоматизації будівель, в бездротових сенсорних мережах, але особливо в технології освітлення. Наприклад, на ринку пропонуються лампи і світильники з підтримкою ZigBee. Радіостандарт простий і гнучкий в зверненні для додатків з невеликими обсягами даних. Радіочіпи Zigbee доступні як для частоти 868 МГц, так і для 2,4 ГГц, що дозволяє використовувати систему по всьому світу. Він вимагає мало енергії і тому добре підходить для пристроїв з живленням від батарей. Основна увага в ZigBee приділяється мереж з відносно невеликим радіусом дії – до 100 метрів, чого зазвичай досить в будівлях.

    Z-Wave

    Схожим на ZigBee бездротовим протоколом є Z-Wave, який був визначений Z-Wave Alliance для "розумних будинків" і в основному розрахований на частоту 868 МГц. Ця система також може організовуватися як чарункова мережа, поєднуючи радіовузли один з одним, що дозволяє досягти великих радіусів дії.